Mleko z mlekomatu, czyli jak wydoić krowę mieszkając w mieście

Dziewczynka pije mleko prosto z butelki

Zaczęło się od pytań: Co to jest? A jak to działa? Czy to dobre? Ale jak to prosto od krowy? A kiedy już się dowiedziały i raz spróbowały, obok żadnego mlekomatu nie da się obecnie przejść obojętnie. Tak… mleko prosto od krowy – w dzisiejszych czasach to prawdziwy rarytas. Szkoda tylko, że tak trudno je kupić w Lublinie…

Moje dzieci piją mleko na potęgę. W lodówce zawsze musi być w zapasie przynajmniej kilka butelek, bo jak nie ma mleka… to jest tragedia… Czasami sobie myślę, że przydałaby nam się krowa, która codziennie dostarczałaby nam zapas świeżego mleka, ale że w bloku trzymać krowę raczej trudno, pozostaje sklep, albo… mlekomat.

Automat ze świeżym mlekiem – jak to działa?

Mleka prosto od krowy moje dzieci miały okazję spróbować właśnie z mlekomatu (nawet babcie nie mają w posiadaniu krowy, która by serwowała pyszne, świeże mleczko). Pierwszy mlekomat, na który się natknęłyśmy znajdował się obok Szkoły Podstawowej nr 51 w Lublinie przy ul. Bursztynowej. Na początku dziewczyny zainteresowało bardziej samo urządzenie i to jak działa niż sama możliwość napicia się świeżego mleka. Obie były bardzo podekscytowane, kiedy pierwszy raz (a było to ze 3 lata temu) wrzucały pieniążka do automatu, wybierały butelkę, ustawiały ją w specjalnej wnęce, znów wrzucały pieniążka, wciskały guzik, a potem obserwowały „na żywo” jak nalewa się mleko.

Obsługa takiego mlekomatu jest banalnie prosta. Zobaczcie, jak „doi się krowę” w warunkach miejskich:

Plastikowa butelka na mleko
Jeśli nie masz butelki, kup ją w mlekomacie
Pusta butelka na mleko we wnęce mlekomatu
Ustaw butelkę w specjalnej wnęce mlekomatu
Dłonie dziecka wrzucają monety do automatu mlekiem
Wrzuć monety
Palec dziecka przyciska guzik w mlekomacie
Wciśnij guzik

A potem obserwuj, jak nalewa się mleko:

Smak mleka prosto od krowy

Przed wypiciem pierwszego łyka dziewczynki miały pewne obawy. Ale to jest normalne mleko? Ale czy na pewno będzie dobre? A jeśli nie będzie nam smakować? A kiedy już się odważyły, nie można było ich oderwać od butelki. Mleko jak mleko – ktoś mógłby powiedzieć, ale faktycznie czuć różnicę w smaku. Nawet sklepowe mleko 3% nie smakuje tak dobrze jak mleko z mlekomatu. Nie bez powodu tydzień w tydzień mlekomat był naszym podstawowym przystankiem w drodze na basen, albo gimnastykę.

Dziewczynka pije mleko prosto z butelki
Mleko prosto od krowy jest pyszne
Dziewczynka pije mleko z mlekomatu
Mleko najlepiej smakuje prosto z butelki

Jakie było rozgoryczenie dzieci, kiedy pewnego dnia mlekomat zniknął. Jak to? To nie będzie mleczka? – po kilku ładnych miesiącach korzystania z mlekomatu zdążyły się już przyzwyczaić, że w każdą sobotę piją mleko prosto od krowy… Przez długi czas nie udało nam się zlokalizować innego automatu serwującego świeże mleko. Nie to, żebyśmy jakoś szczególnie go szukały, ale w sumie fajnie by było któregoś razu po prostu się na niego natknąć.

Mlekomaty w Lublinie

W końcu znalazłyśmy. Okazało się, że mlekomat stał obok Leclerca przy ul. Zana w Lublinie, ale po pewnym czasie również zniknął. Obecnie jedno urządzenie stoi na ul. Jana Sawy 3 na osiedlu LSM obok piekarni Pęzioł, nad samym wąwozem. I właśnie z tego mlekomatu bardzo często korzystamy. Podobno jakiś automat ze świeżym mlekiem był na ul. Tarasowej w Lublinie, a także na ul. Matki Teresy z Kalkuty, ale nie wiem, czy nadal jeszcze stoją. Czyżby mleko prosto od krowy nie cieszyło się w mieście zbyt dużym powodzeniem?

Wizerunek krowy na mlekomacie
Mlekomaty w Lublinie

Gdyby mlekomat stał tuż pod naszym blokiem myślę, że dość często byśmy z niego korzystali. Może nawet dzieci same biegałyby do niego co rano, żeby „wydoić krowę”, szczególnie, że dojenie krowy w warunkach miejskich jest zdecydowanie łatwiejsze, szybsze i zdaje się – przyjemniejsze niż bezpośrednia styczność z prawdziwą krową. Skoro mlekomatu nie ma, mleko od krowy dziewczyny piją od okazji do okazji, ale zawsze pilnują, żeby tej okazji nie przeoczyć.

Cena mleka z mlekomatu

Za przyjemność napicia się świeżego mleka trzeba zapłacić nieco więcej niż za mleko sklepowe, ale tylko wtedy, kiedy się nie ma swojej butelki. Cena za mleko prosto od krowy wcale nie jest wygórowana. Jest raczej porównywalna do cen mleka sklepowego. 1 l mleka z mlekomatu kosztuje 3 zł. Można też kupić 0,5 l za 1,50 zł. Koszt butelki to odpowiednio 2 zł za 1 l oraz 1 zł za 0,5 l.

Mlekomat - cennik
Cena mleka z mlekomatu

Mleko z mlekomatu jest pyszne. Moje dzieci mogą o tym zaświadczyć. Co prawda nie zastąpi mleka prosto od krowy, które można dostać na wsi, ale na warunki miejskie jest to doskonałe rozwiązanie. Jeśli w Waszym mieście stoi mlekomat, a Wy jeszcze nie mieliście okazji napić się świeżego mleka prosto od krowy, koniecznie spróbujcie. Naprawdę warto!

Świeże mleko prosto od krowy – dzieci to lubią!!!

You may also like