Zanim kupisz dzieciom chomika – pamiętaj!

gryzoń

Chomiki to takie małe zwierzątka, które nie potrzebują wiele przestrzeni i nie są wymagające jeśli chodzi o opiekę – na start w sam raz. Czy na pewno? Nawet nie wiecie, jak bardzo mogliśmy się mylić…

Już od dłuższego czasu dziewczyny męczyły nas zwierzątko. Zdaje się, że w przypływie utraty zmysłów nawet się na jakieś zwierzę zgodziłam, a przynajmniej tak twierdzą dzieci… O psie nie było mowy – nie do bloku, nie do tak małego mieszkania, nie, bo do wychodzenia z samego rana nie znalazłby się nikt chętny. Rybki to żadna frajda dla dzieci – nawet przytulić, ani pogłaskać się ich nie da, ptaki – za bardzo hałasują, a gada nikt nie odważy się dotknąć… Padło więc na chomiki i to nie jednego tylko dwa – dla każdej po jednym.

Chomiki w prezencie – tak czy nie?

Chomiki przyniósł Mikołaj. I choć jako rodzice byliśmy dość sceptycznie nastawieni do trzymania jakiekolwiek zwierzęcia w mieszkaniu, gdzie dla nas samych zaczyna już mocno brakować miejsca, w końcu zmiękliśmy. Ostatecznie z Mikołajem się nie dyskutuje. Skoro przyniósł dzieciom chomiki w prezencie to oznacza, że wiedział, a może bardziej wierzył w to, że dzieci będą w stanie się nimi dobrze zaopiekować. OK, wszystko fajnie, ale okazuje się, że Mikołaj nie zrobił zbyt dobrego researchu. Jedyne, co zrobił dobrze to to, że nie włożył chomików do jednej klatki. Poza tym popełnił wiele błędów, które teraz my rodzice musimy naprawiać…

Co do samego problemu, czy kupować chomiki w prezencie czy nie (to samo dotyczy innych zwierząt), odpowiedź oczywiście brzmi – to zależy. Nie mogę powiedzieć, że kategorycznie nie, chociaż slogan głosi: „Zwierzętom w prezencie stanowcze NIE!” Jeżeli jest to prezent przemyślany i skonsultowany, co oznacza, że osoba obdarowywana chce taki prezent dostać, a jej rodzice o prezencie wiedzą i się na niego zgadzają, to wszystko OK. Tylko pod tym warunkiem zwierzę na prezent to dobry pomysł. W każdym innym przypadku przychylam się do powszechnie uznawanej zasady, że „zwierząt w prezencie się nie kupuje”.

podarunki, prezenty świąteczne

Lokum dla chomika – jak to za małe?

Po zamieszczeniu na Instagramie filmiku, na którym zaprezentowane zostały prezenty od Mikołaja, w komentarzach pojawiło się wiele niepochlebnych uwag na temat tego, w jakich to „nieludzkich” warunkach nasze zwierzątka są przetrzymywane, że mają za mało miejsca do biegania, za mało trocin do kopania korytarzy, że nie mają na czym ścierać swoich ząbków, że mogą spaść z wysokości i zrobić sobie krzywdę, itp. Hmmm… może rzeczywiście Mikołaj nie zrobił dobrego researchu…, a skoro Mikołaj dobrego researchu nie zrobił, zaczęłam drążyć temat (jak chomiki tunele) i w końcu dokopałam się do odpowiednich informacji. Ale to dokopywanie się trochę trwało, bo te „dobre”, „właściwe” informacje na temat chomików i opieki nad nimi są naprawdę głęboko zakopane. To zaś, co wyskakuje w wynikach wyszukiwania na pierwszych pozycjach to zupełnie inna bajka.

Wpiszcie sobie w wyszukiwarkę hasło: klatka dla chomika i zobaczcie, co Wam wyskoczy. Wybór oczywiście jest bardzo duży. Są klatki małe, średnie i „duże” (bo i tak za małe jak na potrzeby chomików). Są klatki jednopiętrowe, dwu i kilkupiętrowe. Jednak mało która klatka tak naprawdę nadaje się do tego, aby trzymać w niej nawet małego – karłowatego chomika. Teraz to wiem, bo sprawdziłam, poczytałam, porównałam. Wcześniej tego nie wiedziałam tak jak pewnie 90% społeczeństwa. Jeśli u kogoś widziałam chomika to właśnie w jednej z takich klatek, jakie można kupić na allegro, w sklepach internetowych, czy nawet zoologicznych sklepach stacjonarnych. Na pewno są osoby, które trzymają chomiki w dużych terrariach, albo w naprawdę dużych klatkach, ale jednak nadal panuje przekonanie, że klatka o wymiarach 30 x 40 cm jest dla chomika wystarczająca.

klatka dla gryzonia

Wymiary klatki dla chomika

Wiele osób decydujących się na posiadanie chomika, tak samo jak i my pierwotnie wychodzi najprawdopodobniej z założenia, że skoro chomik to malutkie zwierzę, nie potrzebuje wiele miejsca. Nic bardziej mylnego. Okazuje się, że takie małe stworzonko potrafi w ciągu dnia pokonać nawet 9 km. Nie ma szans, żeby udało mu się zrealizować dzienną normę, jeśli mieszka w malutkiej klatce, gdzie ma tylko domek, miskę z jedzeniem, poidełko, drabinkę, albo plastikowy tunel i kołowrotek. Oczywiście po to ma właśnie ten kołowrotek, żeby mógł spożytkować swoją energię – każdy, kto ma chomika wie, ile taki chomik potrafi biegać (szczególnie w nocy) – ale mimo wszystko to nadal nie wystarcza. Takie zwierzę jak chomik potrzebuje miejsca do tego, żeby mogło się po klatce swobodnie poruszać, schować się, zakopać w trocinach, drążyć tunele, itp.

W sprzedaży są klatki tak małe, że miejsca wystarcza tylko na kołowrotek i miskę z jedzeniem. A co z domkiem, albo inną „kryjówką”? Chomik potrzebuje miejsca, gdzie może się schować, gdzie będzie mógł w spokoju zasnąć, gdzie będzie czuł się bezpiecznie. Warto pamiętać, że to jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdej klatki dla gryzonia. Skoro w klatce dla chomika powinien się znaleźć domek, kołowrotek plus oczywiście jakieś zabawki, żeby chomik się nie nudził, a do tego jeszcze przestrzeń, po której zwierzę będzie się mogło swobodnie poruszać, jak duża w takim razie powinna być klatka dla chomika, aby stwarzała mu optymalne warunki do życia? Idealne lokum dla chomika to klatka, terrarium, bądź akwarium o wymiarach podstawy: 100 x 40 cm. Dużo prawda? Kiedyś zastanawialiśmy się nad kupnem akwarium i hodowaniu rybek, ale w naszym mieszkaniu jest tak mało miejsca, że nie byłoby gdzie go postawić. Hmmm… Teraz okazuje się, że na akwarium, klatkę, albo terrarium musi się znaleźć miejsce i to nie na jedną, a na dwie…

porównanie rozmiarów klatek dla chomika

Na szczęście wymiary lokum dla chomika mogą być nieco mniejsze niż wspomniane wyżej 100 x 40 cm. Gdybyśmy mieli chomika syryjskiego, potrzebowalibyśmy klatki o wymiarach podstawy 80 x 40 cm. Na szczęście mamy dwa chomiki karłowate – dżungarskie. Takim wystarczy lokum, w którym powierzchnia podstawy to 60 x 40 cm. Ufff… Oczywiście nie chodzi o to, żeby klatki miały dokładnie takie wymiary. Chodzi o to, żeby chomik miał min. 2400 cm2 powierzchni do biegania, drążenia tuneli, zabawy i wypoczynku – w naszym przypadku wszystko musi być liczone podwójnie, bo skoro chomiki są dwa to i klatki muszą być dwie. Aha, i jeszcze jedno. Mam złą wiadomość dla wszystkich posiadaczy klatek, które oczywiście są duże, ale mają małą powierzchnię podstawy – to znaczy, że są rozbudowane o kolejne piętra czy półeczki. Minimalną powierzchnię lokum dla chomika liczy się biorąc pod uwagę powierzchnię podstawy. Wszystko to, co jest na kolejnych piętrach to tylko dodatek.

lokum dla chomika o optymalnych wymiarach

Wyposażenie klatki dla chomika

Okazuje się, że wyposażenie klatek dla chomików, które przyniósł Mikołaj też nie do końca było dobre, bo plastikowe, a nie drewniane, bądź ceramiczne. Oczywiście te najbardziej podstawowe i jednocześnie najtańsze akcesoria do wyposażenia klatek dla chomików właśnie takie są – plastikowe. Takie kolorowe plastikowe wyposażenie lokum dla gryzonia bardzo ładnie wygląda – domek, miseczka, kołowrotek, poidełko, tunele – można urządzić chomiczkowi jego królestwo jak nam się tylko podoba. Jest jednak jedno ALE: chomik nie ma jak na plastiku ścierać swoich ząbków. To znaczy ma, bo i plastik też będzie podgryzał, ale to niezbyt dobre rozwiązanie. Najlepiej więc, aby wszystkie elementy wyposażenia chomiczego lokum były wykonane z materiałów naturalnych.

Można kupić gotowe „meble” i zabawki, ale można je też wykonać samodzielnie. Chomik nie musi mieć stricte domku, który wygląda jak domek. Może to być np. łupina orzecha kokosowego. Plastikowe tunele śmiało może zastąpić wydrążony kawałek grubszej gałęzi. Mostek też można zrobić albo z gałęzi, albo połączonych ze sobą małych gałązek, czy patyczków – gdzieś widziałam na youtube.com, jak ktoś budował domek dla chomika z patyczków po lodach – to też ciekawy pomysł. Wióry, czy trociny to oczywiście standardowe wyposażenie klatki dla chomika i o tym wie praktycznie każdy. Nie należy też zapominać o suchej trawie, liściach, czy piasku, w którym futrzak będzie mógł nie tylko się bawić, ale też zażywać pisakowych kąpieli.

drewniane elementy wyposażenia klatki dla gryzonia

To, co mnie zdziwiło, kiedy wertowałam strony z informacjami o hodowli chomików to to, że można takiego małego futrzaka nauczyć korzystania z „toalety”. Wystarczy wyposażyć klatkę w słoiczek i włożyć do niego mokre od chomiczego moczu trociny. Chomik kierując się zapachem z czasem zacznie kojarzyć słoiczek z miejscem załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych i właśnie to miejsce będzie traktował jako swoją toaletę. Takie rozwiązanie zdecydowanie ułatwi utrzymywanie klatki w czystości. Dzięki temu małemu słoiczkowi będzie można nieco rzadziej wymieniać trociny. Jupi!!!

Zabawki dla chomika

Najbardziej popularną zabawką dla chomika jest plastikowa kula, w której można wypuścić chomika z klatki, żeby swobodnie biegał sobie po mieszkaniu, albo nawet po dworze, o ile kontrolujemy obszar, po którym biega chomik. Mikołaj razem z klatką i z chomikami takiej kuli nie przyniósł i jak się okazuje – całe szczęście, bo i tak nie byłoby z niej żadnego pożytku. Skoro już chcemy dbać o właściwe warunki życia chomika to przydałoby się także dbać o jego bezpieczeństwo. Taka kula, wydawałoby się, nic niebezpiecznego, a tu się okazuje, że z bezpieczeństwem i komfortem ma mało wspólnego. Obrońcy praw chomików mają wobec tej zabawki nie jeden, a kilka zarzutów. Po pierwsze: chomik ma w takiej kuli mało powietrza – otworki muszą być małe, żeby chomikowi nie mogła w nich utknąć łapka w czasie biegania. Po drugie: chomik poruszający się w takiej kuli nie panuje nad prędkością z jaką się porusza. W związku z tym nie jest on w stanie uniknąć przeszkód, jakie napotyka na drodze. Wprawiona w ruch kula obija się o meble i ściany, a to może doprowadzić do urazów u małego futrzaka. Po trzecie: chomik włożony do takiej zabawki „panieruje się” w swoich własnych odchodach. Wyjęty z klatki chomik załatwi swoje potrzeby tam, gdzie akurat się znajduje. Jeśli będzie w kuli – załatwi się w kuli, w której następnie będzie nie tylko biegał, ale też się turlał, kiedy się z czymś zderzy, albo przestanie panować nad swoją prędkością.

kołowrotek, którego nie słuchać
Cichy kołowrotek dla chomika

Jakie w takim razie są odpowiednie zabawki dla chomika? Chomiki lubią kopać tunele, ale też chętnie poruszają się po już wydrążonych korytarzach. Odradza się plastikowe rurki zarzucając im nienaturalność oraz słabą wentylację. Lepsze są zdecydowanie tunele „naturalne”, np. drewniane. Świetnie sprawdzą się różnego rodzaju mostki i drabinki, huśtawki. Obowiązkowy jest także oczywiście kołowrotek – to właśnie tam chomik „bawi się” najczęściej. Wybierając kołowrotek należy pamiętać o dwóch kwestiach – o komforcie swoim i komforcie chomika. Dbając o swój własny komfort warto poszukać takiego kołowrotka, który nie będzie „hałasował”. Wierzcie mi, chomik potrafi spędzić na kołowrotku większą część nocy, a jeśli kołowrotek turkoce – naprawdę trudno zasnąć w takich warunkach. My mieliśmy dwa róże kołowrotki – jeden z nich bezgłośny, drugi z kolei baaaaardzo głośny, więc doskonale wiemy, jaka jest różnica.

kołowrotek dla chomik, który turkoce
Głośny kołowrotek dla chomika

Oczywiście do wszystkiego da się przyzwyczaić – ludzie mieszkają przy ruchliwych ulicach, lotniskach i torach kolejowych i żyją. No właśnie… Jak Oliwka usłyszała, że do nowego domu dla chomików kupiliśmy dwa bezgłośne kołowrotki to nie była zbyt szczęśliwa… Jak ja teraz zasnę jak nie będę słyszała dźwięku biegającego chomiczka? Pozostała jeszcze kwestia zdrowia i komfortu samego zwierzęcia. Kołowrotek dla chomika nie może być za mały, żeby nie nadwyrężał jego delikatnego kręgosłupa. Bieganie z wygiętym kręgosłupem nie jest dla chomika ani wygodne, ani zdrowe. Za mały kołowrotek staje się dla małego gryzonia nie tyle zabawką co narzędziem tortur. Optymalne wymiary kołowrotka dla chomika syryjskiego to 25 cm średnicy. Dla chomika karłowatego kołowrotek może być oczywiście nieco mniejszy, ale podstawowa zasada, jaką należy się kierować chcąc kupić odpowiedni kołowrotek dla chomika to: im większy, tym lepszy.

Dla wygody chomików

To nie to, że z totalnej ignorantki stałam się jakąś wielką fanatyczką i obrończynią praw chomików. Po prostu uświadomiłam sobie, że faktycznie te nasze maluchy nie mają zbyt dużo miejsca, żeby jakoś przyzwoicie funkcjonować i pomyślałam sobie o tych wszystkich chomikach, które przez całe życie mają właśnie takie warunki, jakie u nas miały jeszcze do niedawna. Początkowo rozwiązaniem problemów mieszkaniowych chomików był wybieg – duże pudło, do którego wsypaliśmy dużo trocin i wrzuciliśmy zabawki, które w klatkach normalnie by się nie zmieściły, ale było to rozwiązanie na krótką metę, bo po pierwsze – przez większość dnia i nocy chomiki i tak znajdowały się w klatkach, a po drugie nie mogły z wybiegu korzystać jednocześnie, co również skróciło im czas zabawy. Pojawił się więc pomysł, żeby sprawić chomikom nowy, większy dom. O tym jednak, w jakich teraz warunkach żyją nasze chomiczki opowiem Wam w kolejnym wpisie.

You may also like

  • Aleksandra Snarska

    Hej. Mam chomika. Zabawki dla niego mogą się nudzić dlatego trzeba je zmieniać. Takie zabawki jak tunele z papieru czy rolek po papierze toaletowym powinny załatwić sprazwe. Pamiętajcie aby wasze córeczki sprzątały klatkę i wymieniały wiórki. Ja dla mojego chomika dżungarskiego sprzątam klatkę co 2 dnizmieniam jedzenie picie i sprzątam kupki co 4 zmieniam wiórki i co 6 zabawki. Pozdrawiam wszystkich was oraz wasze córeczki i chomiki. Pytam z ciekawości Jak daliście na imię chomikom??