Pizza w 15 minut dla dzieci… i dla niespodziewanych gości

pizza na cienkim cieście z salami i listkami bazylii

Też tak macie, że Wasze dzieci wpadają do domu po szkole głodne jak wilki? Albo ni stąd ni zowąd jęczą o pizzę i to na już, na teraz, bo umierają z głodu? Nie tak dawno nasi znajomi sprzedali nam tipa, jak zrobić błyskawiczną pizzę. I od tamtej pory ratujemy się tym przepisem, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba. A zachodzi dość często…

Pizza domowa, kupna – mrożona, czy zamawiana?

Domowa pizza na własnym cieście… – nic nie jest w stanie pobić tego smaku. Przepisów na ciasto na pizzę jest mnóstwo. Do wyboru do koloru: grube, średnie, cienkie, razowe, owsiane, z przyprawami, itp. Byleby tylko mieć czas, na to, żeby taką pizzę zrobić. Niestety praktycznie każde ciasto na pizzę ma to do siebie, że najpierw musi wyrosnąć, a wyrastanie trwa. Kiedyś dość często robiłam domową pizzę. Kiedyś to znaczy zanim pojawiły się dzieci, bo UWAGA: moim dzieciom moja domowa pizza nie smakuje… Im smakuje ta zamawiana i to też nie każda. Jest taka jedna jedyna pizza w Lublinie, którą moje dzieci uwielbiają: Margherita z kukurydzą i salami (salami oczywiście jest na połówce, bo Oliwka kiełbasy nie jada) z pizzerii Omen. Próbowaliśmy wielu, ale ta bije na głowę wszystkie. A co z pizzą mrożoną ze sklepu? Też odpada. Zdarza się, że w przypływie desperacji dzieci zjedzą i taką, ale w zasadzie my też za taką pizzą nie przepadamy. Także zostaje opcja czegoś szybkiego. A jak nie zamawiana to jaka?

pizza margherita w piekarniku

Pizza w 15 minut – czy to możliwe?

Pewnie, że możliwe. Jest kilka opcji, żeby zrobić taką szybką pizzę. Można kupić gotowy spód do pizzy – już upieczone, okrągłe ciasto, na które tylko nakłada się składniki, wkłada do piekarnika na kilka minut i gotowe. Można kupić surowy spód do pizzy – zwinięty w rulonik jak ciasto francuskie. Tu też nie trzeba wielkiej filozofii. Wystarczy nałożyć na takie ciasto składniki uprzednio smarując sosem i do piekarnika. Pizza gotowa jest w ok. 12 minut. Są też w sprzedaży gotowe mieszanki, które trzeba połączyć z wodą, by w szybki sposób otrzymać gotowe ciasto na pizzę. Zdaje się też, że widziałam w sprzedaży gotowe ciasta drożdżowe na pizzę. Takie mają bardzo krótki termin przydatności także nie może to być tzw. ciasto awaryjne. A nam właściwie potrzeba czegoś, co sobie może leżeć w lodówce, albo na półce w kuchni i jak dzieci krzyczą: Pizza!!! albo nagle zjawiają się niespodziewani goście – można szybko zrobić coś z niczego.

wałek i kulki ciasta drożdżowego na stolnicy

Błyskawiczna pizza na plackach do tortilli

No i już znacie sekret pizzy w 15 minut. Wystarczy mieć w domu kilka paczek placków do tortilli i jest się gotowym na awaryjną sytuację. Jak zrobić taką pizzę? Chyba się domyślacie. Jako spód do pizzy służą placki do tortilli. Reszta już zależy od naszej inwencji twórczej. Jeśli chodzi o pizzę dla moich dzieci – ona żadnej inwencji twórczej nie wymaga. Ma być na niej sos pomidorowy – może to być po prostu koncentrat pomidorowy z przyprawami bądź bez przypraw, kukurydza, salami i ser żółty – i to wcale nie musi być mozzarella. Zwykły edamski, gouda, albo inny ser żółty wystarcza.

Są tak właściwie tylko 3 zasady, których należy się trzymać przygotowując błyskawiczną pizzę na plackach do tortilli.

  1. Do przygotowania jednej pizzy należy użyć 2 placków
  2. Pomiędzy plackami powinna się znaleźć warstwa sera żółtego, który placki ze sobą sklei i zapobiegnie falowaniu/wyginaniu się ciasta pod wpływem gorąca
  3. Pizzę należy piec w rozgrzanym do 200 stopni piekarniku nie dłużej niż 7 minut, bo takie ciasto nie wymaga dużo czasu, aby stało się ciepłe i chrupiące

pizza na placku do tortilli z serem, salami i kukurydzą

Pizza eko i pizza premium

To, że pizza jest błyskawiczna wcale nie musi oznaczać, że ma też być uboga w swoim składzie. Można pobawić się w wersję budżetową i po prostu zrobić Margheritę. Można też ułożyć na niej wszystkie swoje ulubione składniki, posmarować specjalnym sosem do pizzy własnej roboty (a nie samym koncentratem pomidorowym), użyć mozzarelli, a nie jakiegoś tam sera żółtego, który akurat ma się w lodówce. Ja proponowałam wersję błyskawiczną, dla dzieci lub w razie „nagłej wizyty znajomych” – wyciągasz wtedy to, co dzieci lubią, albo to, co akurat masz w lodówce i pizza gotowa. Pizzę na spodzie z placków do tortilli można też przygotować w wersji premium. Jej przygotowanie będzie może nieco dłuższe niż 15 minut, ale żeby uzyskać jeszcze lepszy smak, warto poczekać tych kilka dodatkowych minut.

pizza na drewnianym blacie z różnymi składnikami

Jest to idealna pizza dla miłośników super cienkiego ciasta. Pizza na takim spodzie jest delikatna i chrupiąca. Każdy, kto woli na pizzy czuć składniki a nie ciasto z pewnością ją pokocha. Wiem, wiem, miłośnicy prawdziwej pizzy powiedzą, że to bluźnierstwo robić pizzę na plackach do tortilli, ale zanim osądzicie – może najpierw spróbujecie.

You may also like