Pokaz fontanny multimedialnej w Lublinie robi wrażenie

Fontanna w Lublinie po przebudowie Placu Litewskiego

Pamiętam, że pokaz fontanny multimedialnej we Wrocławiu zrobił na mnie ogromne wrażenie. Oglądaliśmy wtedy „Piękną i Bestię”. Żałowałam, że nie było z nami dzieci – fontanna wytryskująca tysiącem strumieni, mieniąca się całą gamą kolorów oraz przepiękne wizualizacje na pewno by im się spodobały. Okazało się, że wcale nie musiałam zabierać ich w podróż do Wrocławia, żeby miały okazję zobaczyć przepiękny spektakl na „wodnym” ekranie. Od czerwca 2017 r. także w Lublinie działa fontanna multimedialna. Za nami pierwszy pokaz. Nie pomyliłam się – dzieci są pod wrażeniem. 

Fontanna multimedialna w Lublinie – główna atrakcja nowego Placu Litewskiego

Nowa fontanna w Lublinie zajęła miejsce starej fontanny. Od swojej poprzedniczki różni się wielkością, kształtem – nowa ma kształt liścia oraz różnorodnością funkcji. Podczas gdy stara fontanna jedynie tryskała wodą, fontanna multimedialna posiada aż 5 funkcji: woda, światło, dźwięk, obraz oraz lasery.

Fontanna w Lublinie przed remontem Placu Litewskiego
Stara fontanna w Lublinie

Fontanna multimedialna na Placu Litewskim składa się z dwóch części. W części znajdującej się tuż przy budynkach UMCS znajduje się aż 227 dysz, które tryskają wodą na różne wysokości. Strumienie wody są podświetlane, co sprawia, że nocą fontanna robi jeszcze większe wrażenie niż za dnia. Druga część zwrócona w kierunku budynku Poczty Polskiej ma formę fontanny kaskadowej (strumienie wody także są podświetlane). Dwie części fontanny przedziela grobla o szerokości 5 m.

Fontanna w Lublinie po przebudowie Placu Litewskiego
Nowa fontanna w Lublinie
Strumień fontanny kaskadowej na Placu Litewskim
Fontanna kaskadowa na Placu Litewskim

Warto zaznaczyć, że fontanna na Placu Litewskim w Lublinie jest najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce. W całej Europie znajdują się tylko 2 takie urządzenia – fontanna w Lublinie jest jednym z nich.

Terminy pokazów fontanny na Placu Litewskim

Fontanna na Placu Litewskim działa codziennie od 8:00 do 23:00, a wraz z nią 7 liniowych wodotrysków wbudowanych w nawierzchnię deptaka oraz spiralna fontanna znajdująca się tuż obok Hotelu Europa.

Wodotryski wbudowane w nawierzchnię Placu Litewskiego
Liniowe wodotryski na Placu Litewskim

W tym roku mają się odbyć w sumie 32 pokazy specjalne. Kilka pierwszych pokazów już za nami. W czasie premierowego pokazu lubelskiej fontanny multimedialnej, który odbył się 14.06.2017 z okazji otwarcia Placu Litewskiego wyświetlono spektakl „Sen o mieście”. Każdego wieczoru o godzinie 21:30 (raz wyjątkowo o godzinie 22:45) odbywały się kolejne pokazy. Ostatni czerwcowy pokaz miał miejsce 22 czerwca w dniu ostatniego z meczy odbywających się w ramach mistrzostw EURO U21 w piłce nożnej na Stadionie Arena Lublin. Pokaz nosił tytuł „Euro U21”. Nawiązywał do turnieju oraz promował aktywny tryb życia. Pokazy zaplanowane są także na każdą sobotę lipca. Będą to naprzemiennie spektakle: „Sen o mieście” oraz „Wydarzenia kulturalne”.

Lubelska fontanna nocą
Nocne pokazy fontanny na Placu Litewskim

Harmonogram pokazów fontanny multimedialnej w Lublinie można śledzić na facebooku: https://www.facebook.com/fontannamultimedialnalublin/

Sen o mieście, czyli Lublin i jego historia – niesamowity pokaz lubelskiej fontanny

20-minutowy spektakl przedstawiający najważniejsze wydarzenia z historii Lublina doskonale pokazuje możliwości lubelskiej fontanny – tryskające strumienie świetnie komponują się ze światłem, dźwiękiem i obrazem. Wachlarz wody złożony z milionów malutkich kropelek staje się ekranem, na którym oglądamy przepiękne widowisko zrealizowane przy udziale tancerzy, sztukmistrzów i artystów nowego cyrku. Całości dopełniają strumienie wody wytryskujące w rytm muzyki, światła podkreślające dramaturgię scen oraz lasery. To wszystko sprawia, że zarówno spektakl Sen o mieście jak i sama fontanna wygląda naprawdę imponująco.

Zapraszam do obejrzenia fragmentu pokazu, który odbył się 1 lipca 2017:

Dzieciom widowisko bardzo się podobało, o czym świadczą ich komentarze, które towarzyszą powyższemu filmikowi. Choć były już znudzone czekaniem (żeby zająć dobre miejsca musieliśmy tam być na godzinę przed seansem, a ten dodatkowo opóźnił się o ponad pół godziny), kiedy pokaz już się zaczął, oglądały go z zapartym tchem. Z niecierpliwością czekamy na kolejne widowiska. W najbliższym czasie będzie można obejrzeć pokaz prezentujący najważniejsze festiwale i wydarzenia kulturalne Miasta Lublin w obliczu 700-lecia jubileuszu pod nazwą „Wydarzenia kulturalne”, ale mamy nadzieję, że wkrótce pojawią się jakieś nowe propozycje.

Jeśli nigdy nie byliście w Lublinie, albo jeszcze nie widzieliście Placu Litewskiego po przebudowie, gorąco Was zachęcamy do odwiedzenia tego miejsca. Nowa fontanna w Lublinie naprawdę robi wrażenie i to nie tylko w czasie pokazów specjalnych.

You may also like