Zabawa w piratów. Scenariusz i reżyseria: mama i tata. Miejsce akcji: dom

flaga piracka

To nic, że to dziewczynki i to nic, że jedna ma 8, a druga prawie 7 lat – zabawa w piratów to dla nich najlepsza zabawa pod słońcem. 

W piratów bawimy się raz na kilka miesięcy i może właśnie dlatego zabawa ta urosła aż do takiej rangi – a raz na kilka miesięcy dlatego, że nie jest to taka sobie zabawa w piratów – to jest zabawa w piratów: zabawa z pełnym scenariuszem, fabułą, mapą, listem w butelce, rekwizytami, przebierankami, zagadkami, zadaniami do wykonania, z dreszczykiem emocji, czasem trochę straszna, czasem trochę śmieszna i zawsze… bardzo wymagająca – oczywiście wymagająca przede wszystkim dla mnie, bo to ja muszę wszystko przygotować, a takie przygotowanie trwa… czasem nawet kilka godzin… ale dzięki temu jestem najlepszą mamą na świecie, a dokładnie KAPITANEM MAMĄ!

Skąd pomysł na zabawę w piratów?

Tradycja zabaw w piratów rozpoczęła się wiele lat temu – myślę, że 5 lat już zdążyło upłynąć od naszej pierwszej zabawy. Wtedy byłam jeszcze mamą “siedzącą w domu”, co oznacza, że miałam mnóstwo czasu na przygotowanie i przeprowadzenie zabawy. Poza tym drzemiące we mnie pokłady kreatywności, albo może raczej obawa przed utratą zmysłów po 10 godzinach sam na sam z dwójką dzieci zmuszały mnie do wymyślania dla nich coraz to nowych zabaw. Teraz z powodu braku czasu taką zabawę jestem w stanie zorganizować co najwyżej w weekend, ewentualnie w jakiś inny wolny dzień, no chyba, że z pomocą przychodzi mi tata małych piratów – wtedy w poszukiwanie skarbów możemy się bawić nawet w „normalny” dzień.

dzieci przebrane za piratów

Stały schemat zabawy

Cześć pierwsza to rejs statkiem pirackim w poszukiwaniu mapy, a następnie wyspy, na której ukryty jest skarb. Znalezienie mapy i dotarcie do wyspy wcale nie jest takie proste jakby się mogło wydawać. W czasie rejsu piraci przeżywają mnóstwo przygód i stawiają czoła wielu niebezpieczeństwom. Zdarza się, że ledwo uchodzą z życiem…

mapa

Część druga to poszukiwanie skarbu zgodnie ze wskazówkami zaznaczonymi na mapie. Przed piratami bardzo trudne zadanie – muszą pływać od wyspy do wyspy, gdzie czekają na nich kolejne zadania do wykonania oraz zagadki i łamigłówki do rozwiązania. Jedna wskazówka prowadzi do drugiej, a ta do kolejnej, a jak już piratom wydaje się, że skarb jest w zasięgu ręki, okazuje się, że to fałszywy trop i muszą szukać dalej. Tak… droga do skarbu jest bardzo długa, trudna i zawiła…

Scenariusz, miejsce akcji i rekwizyty

Każda zabawa oparta jest na unikalnym scenariuszu, który zawsze tworzony jest na nowo na potrzeby danej zabawy. Dopuszczalne jest wplatanie elementów poprzednich zabaw, ale tylko po odpowiedniej modyfikacji. Dopuszczalne jest również bazowanie na tych samych schematach, ale zawsze musi być jakiś element zaskoczenia. W tej zabawie kreatywność to podstawa!

luneta wystająca z drewnianej skrzynki

Akcja rozgrywa się na morzu i okolicznych wyspach. Morzem jest pokój dziecięcy, a statkiem piętrowe łóżko (łóżko piętrowe jest do zabawy w piratów idealne – z górnego pokładu doskonale widać, czy nie zbliżamy się do jakiejś wyspy, czy przed nami nie ma jakiejś góry lodowej, czy nie chcą nas zaatakować krwiożercze rekiny, albo czy nie czyhają na nas jakieś inne niebezpieczeństwa). Wyspy zaś to wszystkie poza pokojem dziecięcym pomieszczenia w domu – 2 pokoje, kuchnia, łazienka i przedpokój. Próby wyjścia poza mury naszego mieszkania, a raz nawet poza mury naszego bloku niekoniecznie się dzieciom spodobały, dlatego od tamtej pory staramy się całą zabawę zorganizować na naszych 47m2.

skrzynia ze skarbem

Rekwizyty są różne – wszystko zależy od danego scenariusza. Wśród stałych rekwizytów znajdują się: pirackie nakrycia głowy, lunety (najczęściej zrobione z rolek po ręcznikach kuchennych), ster (frisbee, ringo, tarcza do gry w rzutki lub jakiś inny okrągły przedmiot), liny (skakanki), koła ratunkowe (dziecięce kółka pływackie), wiosła (platikowe rakietki do gry), szalupa (materac, karimata, mata do ćwiczeń, albo koc), no i oczywiście najważniejsze: mapa i skrzynia ze skarbem.

Jeśli macie ochotę dowiedzieć się, jakie przygody czekają piratów w czasie rejsu statkiem, jakie zadania muszą wykonać, żeby odkrywać kolejne wskazówki, z jakimi niebezpieczeństwami się zmierzyć, żeby odnaleźć skarb, zapraszam do śledzenia kolejnych wpisów.

You may also like