Gry dla dzieci warte polecenia: Speed Cups

pudelko gry Speed Cups

Zaliczana do gatunku „beer-and-pretzels games”, czyli gier do piwa i precli jest doskonałą grą nie tylko na „dorosłe” imprezy przy alkoholu. Speed Cups to gra, przy której świetnie może się bawić cała rodzina. Jej zasady i sposób rozgrywki są też na tyle proste, że dzieci mogą w nią grać samodzielnie.

Speed Cups – gra dla dzieci, dorosłych i całej rodziny

Idea beer-and-pretzels games jest następująca: zapewnić maksimum rozrywki przy jak najprostszych, możliwych do wytłumaczenia w kilka minut zasadach i użyciu niewielkiej ilości niezbyt skomlikowanych rekwizytów (gry z tego gatunku często pozbawione są planszy). Taka właśnie jest gra Speed Cups. Jest na tyle uniwersalna, że mogą w nią grać zarówno sami dorośli, same dzieci, jak i dorośli razem z dziećmi – na rodzinne wieczory z grami „bez prądu” jak znalazł. I tu uwaga: dorośli wcale nie muszą dawać dzieciom forów. Tam gdzie chodzi o refleks i spostrzegawczość dzieci zazwyczaj są lepsze niż ich rodzice.

rozlozona gra Speed Cups
Speed Cups – rozgrywka

Na czym polega gra Speed Cups?

Speed Cups to gra polegająca na jak najszybszym ułożeniu 5 kubeczków w 5 różnych kolorach zgodnie z kolorystycznym wzorem przedstawionym na karcie. W zależności od rysunków kubeczki układa się obok siebie w rzędzie, albo jeden na drugim. Liczy się refleks i spostrzegawczość. Osoba, która jako pierwsza ułoży kubeczki w odpowiedniej kolejności oznajmia to pozostałym uczestnikom uderzając w dzwonek. Gra jest dynamiczna, toczy się szybko, a to sprawia, że trudno się nią znudzić. Jedna runda trawa kilkanaście sekund, a cała rozgrywka nie więcej niż 15 minut – do momentu aż wszystkie karty zostaną użyte. Gra jest jednak na tyle wciągająca, że zaraz po skończeniu jednej rozgrywki ma się ochotę rozpocząć drugą, a potem trzecią, czwartą, itd.

Speed Cups – zawartość pudełka

Pudełko zawiera 4 zestawy kubeczków w kolorach: czerwonym, zielonym, żółtym, czarnym i niebieskim, 24 karty z obrazkami, dzwonek oraz instrukcję, choć gra jest na tyle intuicyjna, że instrukcja nie jest do niej w ogóle potrzebna. W Speed Cups mogą jednocześnie grać 2, 3, albo 4 osoby w wieku od 6. roku życia, chociaż moim zdaniem w tę grę z powodzeniem można próbować grać nawet z młodszymi dziećmi. Jeśli chętnych jest więcej, w Speed Cups można grać na zmianę – oczekiwanie na swoją kolej nie jest bowiem na tyle długie, aby ktoś zdążył się zniechęcić.

zasady gry w speed cups
Speed Cups – instrukcja

Wartości Speed Cups jako gry dla dzieci

Speed Cups to gra, która zapewnia dzieciom nie tylko pozytywne emocje i dobrą zabawę. Poza tym, że dzięki niej ćwiczą refleks i spostrzegawczość, ciągłe chwytanie, przekładanie, ustawianie kubków w odpowiedniej kolejności pomaga ćwiczyć koordynację ręka – oko. Konieczność obserwowania kart oraz kojarzenia, jak przełożyć kolory przedstawionych rysunków na kolejność oraz rodzaj ustawienia kubków pozytywnie wpływa na koncentrację oraz orientację przestrzenną. Nie jest to takie proste jakby się mogło wydawać. Weźmy na przykład sytuację, w której karta leży do góry nogami. Dziecko musi sobie najpierw wyobrazić kartę w prawidłowej orientacji i dopiero wtedy odtworzyć wymaganą konfigurację kubków.

kubeczki ustawione w rzedzie zgodne z wzorem na karcie
Speed Cups – ustawienie w rzędzie

Nasze wrażenia z gry w Speed Cups

Hania pierwszą styczność z grą Speed Cups miała w szkolnej świetlicy, ale zagrać w nią we trzy miałyśmy okazję dopiero kilka dni temu w czasie Czwartkogrania organizowanego przez Fundację Animatorów i Twórców Kultury TRACH w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie (czym jest Czwartkogranie opowiemy Wam innym razem). Bawiłyśmy się świetnie. Dziewczynom gra do tego stopnia się spodobała, że pytały jedna przez drugą: Kupimy tę grę do domu? Kupimy? I co zrobimy? Pewnie trzeba będzie ją kupić i to najlepiej w komplecie z Halli Galli, drugą grą autora Speed Cups, Haimo Shafira. Gra jest może mniej dynamiczna, ale tam też trzeba używać dzwonka, a dzwonek to + 10 do dobrej zabawy.

kubeczki ustawione jeden na drugim zgodnie z wzorem na karcie
Speed Cups – ustawienie jeden na drugim

You may also like