Gdzie na narty? Do Rąblowa!

dwie dziewczynki w strojach narciarskich i nartach stoją na stoku

Niezależnie od tego, czy jesteście profesjonalnymi narciarzami, czy planujecie wybrać się na narty po raz pierwszy, z całą pewnością mogę polecić Wam ośrodek narciarsko-snowboardowy NartSport w Rąblowie. Co prawda jest to jedyne miejsce, w którym jak do tej pory próbowaliśmy jeździć na nartach, ale dobre opinie, które słyszałam o tym miejscu tylko utwierdzają mnie w przekonaniu, że dobrze wybraliśmy. 

Na narty w góry czy na stok w pobliżu Lublina?

Plan był taki, że na narty jedziemy w góry i że spędzimy tam przynajmniej kilka dni. Miało być tak pięknie… pokój z kominkiem, baseny, jacuzzi… Dość szybko jednak trzeba było zejść na ziemię, bo po pierwsze nie było kiedy, a po drugie nie było za co (jazda na nartach bądź co bądź do najtańszych rozrywek nie należy, szczególnie jeśli się nie ma swojego sprzętu). Trzeba więc było wdrożyć plan awaryjny, czyli poszukać stoku w okolicy, żeby nie skończyło się tak jak w tamtym roku, że mimo wielkich planów w końcu na narty nie pojechaliśmy.

góry zimą
Stok narciarski w górach

Nie trzeba było daleko szukać, bo stok narciarski mamy na wyciągnięcie ręki. Globus Ski zlokalizowany przy ul. Kazimierza Wielkiego w Lublinie znajduje się bowiem tuż przy naszym osiedlu. Czy można chcieć więcej? Okazuje się, że można. Koszty wypożyczenia sprzętu oraz brak możliwości wynajęcia instruktora nauki jazdy na nartach na stoku w Lublinie skłoniły nas do poszukania lepszej oferty. Do wyboru mieliśmy ośrodek narciarski NartSport Rąblów, Stok narciarski Parchatka oraz Stację Narciarską Kazimierz Dolny. Po przeanalizowaniu kosztów i znalezieniu instruktora zdecydowaliśmy się, że na nasz pierwszy wypad na narty udamy się do oddalonego o 40 km od Lublina Rąblowa.

Ośrodek narciarsko-snowboardowy NartSport Rąblów – kilka ważnych informacji

Ośrodek NartSport zrobił na nas pozytywne wrażenie. Wynikało to na pewno w dużej mierze z tego, że nigdy wcześniej nie byliśmy na stoku i nie mamy porównania. Zdaje się jednak, że to nie tylko nasze odczucie. Okazuje się, że ośrodek narciarski NartSport w Rąblowie zdobył 1 miejsce w plebiscycie na najlepsze miejsce do uprawiania sportów zimowych w woj. lubelskim, a za coś przecież musiał takie wyróżnienie dostać. Oprócz tego, że jest gdzie pojeździć, jest też gdzie odpocząć, zjeść, a nawet przenocować. Pojeździć zaś można i na nartach i na snowboardzie i na sankach.

stok narciarski w Rąblowie
Stok w ośrodku narciarskim NartSport Rąblów

Trasy w Rąblowie

Zaprawieni w boju narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji 4 trasy o różnej długości, wysokości i nachyleniu.

Trasa  #1: długość 160 m; różnica wysokości ok. 35 m; średnie nachylenie 22% / 12°
Trasa #2: długość 300 m; różnica wysokości ok. 55 m; średnie nachylenie 17% / 10 °
Trasa #3: długość 420 m; różnica wysokości ok. 55 m ; średnie nachylenie 16% / 9 °
Trasa #4: długość 180 m; różnica wysokości ok. 35 m; średnie nachylenie 19% / 11°

Miłośnicy zimowych sportów ekstremalnych mogą skorzystać ze snowparku (długość 160 m; różnica wysokości ok. 35 m; średnie nachylenie 22% / 12°).  Dla dzieci i osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z nartami, czyli m.in. dla nas, przeznaczona jest z kolei tzw. „ośla łączka” (długość 120 m; różnica wysokości ok 15 m; średnie nachylenie 12% / 6°). Na terenie ośrodka znajdują się też typowe atrakcje dla dzieci. Są to: trasa saneczkowa oraz karuzela.

karuzela z pontonów na śniegu
Karuzela w ośrodku narciarsko-snowboardowym w Rąblowie

Wypożyczalnia i serwis sprzętu NartSport

Wypożyczyć sprzęt oraz skorzystać z serwisu można w jednym z dwóch punktów oznaczonych logo NartSport. Ceny serwisu zależą od rodzaju czynności serwisowych. Ceny wypożyczalni zaś od rodzaju wypożyczanego sprzętu oraz czasu, na jaki sprzęt ten zostaje wypożyczony (można go wypożyczyć na cały dzień, albo na godziny). Płatność odbywa się już po oddaniu sprzętu. Punkty nie pobierają żadnej kaucji. Zabezpieczeniem jest pozostawienie w wypożyczalni dowodu tożsamości.

Szczegółowy cennik wypożyczalni NartSport można znaleźć tutaj: http://www.nartsport.pl/Cennik,5927.html

narty
Sprzęt narciarski

Jeśli planujecie się wybrać na stok z dziećmi pamiętajcie, że zgodnie z najnowszymi przepisami dzieci do ukończenia 16. roku życia mają obowiązek jeździć w kasku. Jeśli takiego kasku nie posiadacie, możecie go wypożyczyć.

Nauka i doskonalenie jazdy na nartach i snowboardzie w szkole narciarskiej Race-Ski

Na terenie ośrodka działa licencjonowana szkoła narciarska Race-Ski, w której można nauczyć się jazdy na nartach lub snowboardzie od podstaw oraz szlifować swój warsztat pod okiem doświadczonych instruktorów. Instruktorzy mają zazywczaj wypełniony grafik od rana do wieczora, dlatego chcąc się umówić na naukę jazdy należy zadzownić wystarczająco wcześnie, nawet z 2-3 tygodniowym wyprzedzeniem. Nam co prawda udało się umówić na lekcję z intruktorem 3 dni przed wyjazdem, ale tylko dlatego, że ktoś w międzyczasie zrezygnował. Dzwoniliśmy do wielu intruktorów, ale tylko jeden miał godzinną lukę w środku tygodnia i w tę lukę musieliśmy się „wstrzelić”.

dziewczynka w stroju narciarskim zjeżdża z górki trzymając za kijki
Nauka jazdy na nartach

W sumie w szkole działa 10 intruktorów jazdy na nartach, 3 instruktorów jazdy na snowboardzie oraz 1 intruktor, który prowadzi szkolenia i dla narciarzy i snowboardzistów. Z niektórymi można umówić się na lekcje tylko w ferie i w weekendy, większość jednak prowadzi kursy codziennie. Jest więc wiele możliwości na skorzystania z profesjonalnego szkolenia.

Kontakty do intruktorów oraz dni/godziny ich pracy można znaleźć tutaj: http://www.nartsport.pl/RaceSKI,5955.html

Punkty gastronomiczne i noclegi w ośrodku narciarsko-snowboardowym w Rąblowie

Po kilku godzinach jazdy na nartach czy snowboardzie każdy ma prawo być zmęczony i głodny. Po szaleństwach na stoku, albo pomiędzy kolejnymi zjazdami można coś zjeść i odpocząć w jednym z kilku punktów gastronomicznych. Przy tubie oznaczonej logo Perła znajdują się nawet dwa paleniska, na których można upiec sobie kiełbaskę. Uwaga: kiełbaskę trzeba mieć swoją – punkt gastronomiczny, przy którym znajdują się paleniska nie prowadzi sprzedaży produktów na grill/ognisko. Zresztą warto zabrać ze sobą nie tylko kiełbaskę na ognisko, ale też kanapki, inne drobne przekąski oraz ciepłą herbatę/kawę w termosie. Szkoda, że nie wiedzieliśmy o tym wcześniej. Co prawda mieliśmy ze sobą kanapki i ciepłą herbatę, ale po 3 godzinach jazdy na stoku najchętniej właśnie zjadłoby się taką gorącą kiełbaskę prosto z ogniska.

palenisko przygotowane do pieczenia kiełbasek
Pieczenie kiełbaski w NartSport Rąblów

Osoby, które chcą spędzić w ośrodku NartSport kilka dni mogą skorzystać z noclegu w znajdującym się na jego terenie pensjonacie. Gościom pensjonatu przysługuje bezpłatny parking oraz zniżki na wyciągi i wypożyczenie sprzętu. Do ich dyspozycji są 1-, 2-, 3- i 4-osobowe pokoje z łazienkami, wi-fi i TV. Pokoje 2-osobowe są ponadto wyposażone w klimatyzację. Gdybyśmy nie mieszkali zaledwie 40 km od tego miejsca, pewnie chętnie byśmy z oferty pensjonatu w NartSport skorzystali, bo warto na narty do Rąblowa pojechać na dłużej niż tylko 1 dzień. Poza tym jest to doskonałe miejsce wypadowe do położonych w okolicy takich miejsc jak Kazimierz Dolny czy Nałęczów.

Cieszę się, że na nasz pierwszy wypad na narty wybraliśmy właśnie Rąblów. Ten kilkugodzinny wyjazd na długo pozostanie w naszej pamięci – w końcu nauka jazdy na nartach to wielkie przeżycie, a jak wielkie, tego możecie się dowiedzieć z kolejnego wpisu pt. „Pierwszy raz na nartach – wyobrażenia kontra rzeczywistość”. Pojawi się na blogu już niebawem.

You may also like